خبرگزاری جامعه باز افغانستان

اروپا بازنگری توافق برگزیت را نقض حقوق بین‌الملل خواند

9

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

دفاع دولت بریتانیا از لایحه قانون بازار داخلی به بهای نقض مقررات حقوق بین‌الملل، واکنش تند اتحادیه اروپا را به دنبال داشت.

 

مفاد این لایحه که ظهر چهارشنبه منتشر شد، به گفته بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به ویژه با هدف تضمین پویایی و امنیت بازار داخلی این کشور تنظیم شده است.

آقای جانسون در زمان معرفی این لایحه در مجلس عوام گفت: “وظیفه من حفظ تمامیت ارضی پادشاهی متحد و همچنین دفاع از روند صلح ایرلند شمالی و توافق جمعه نیک است. برای انجام این کار ما به یک امنیت حقوقی شفاف برای دفاع از کشورمان در برابر تفسیرهای تندروانه و غیرمنطقی از پروتکل موافقت‌نامه برگزیت نیاز داریم که می‌تواند به چالش مرزی در دریای ایرلند بیانجامد”.

در حالی که گفت‌وگوها میان اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر روند اجرای برگزیت از زمان توافق میان دو طرف به سختی پیش می‌رود، تقدیم لایحه جدید که متضمن بازنگری بخش‌هایی از توافق با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت است، خشم بروکسل را برانگیخته است. اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در نخستین واکنش، برنامه تازه دولت بریتانیا را نقض حقوق بین‌الملل توصیف کرد.

داوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا هم گفت که تصمیم اخیر بوریس جانسون، تبعات بسیار بدی برای بریتانیا در پی خواهد داشت.

همزمان دولت آلمان هم خواستار اجرای کامل تعهدات بریتانیا بر اساس توافق میان دو طرف شده است. کمیسیون اروپا هم خواستار برگزاری یک جلسه فوق‌العاده با حضور نمایندگان بریتانیا برای بررسی لایحه جدید دولت جانسون شد.

بیشتر بخوانید:

 

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.