خبرگزاری جامعه باز افغانستان

توییتر مشکل نژادپرستانه قابلیت برش تصاویر را رفع می‌کند

6

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

توییتر در تلاش برای رفع مشکلی در الگوریتم قابلیت برش تصاویر است که باعث می‌شود سفیدپوستان به رنگین‌پوستان ترجیح داده شوند.

 

توییتر اعلام کرده است که نحوه‌ی عملکرد قابلیت برش تصاویر (Image Cropping) در سایت خود را تغییر خواهد داد. دلیل این کار توییتر نگرانی‌های پیش‌آمده درباره‌ی تعصب نژادی الگوریتم استفاده‌شده در این ویژگی است. گفته می‌شود این الگوریتم با استفاده از یادگیری ماشینی تصاویر را برش می‌دهد؛ اما مشکل جایی پیش می‌آید که قالبیت مذکور سفیدپوستان را به رنگین‌پوستان ترجیح می‌دهد.

مدیر طراحی توییتر، در مقاله‌ای این مسئله را توضیح داده‌‌ كه چگونه این شركت قبل از اجرای نهایی قابلیت مذکور، آن را برای احتمال وجود تعصب نژادی یا جنسیتی در فرایند برش تصاویر آزمایش كرده است.

بااین‌حال، مسئله‌ای که در این مقاله ناگفته باقی مانده، چگونگی انجام این آزمایش‌ها است. در‌حقیقت، کسی غیر از افرادی که این آزمایش‌ها را انجام داده‌اند، از نحوه‌ی تجزیه‌و‌تحلیل عملکرد قابلیت برش تصاویر اطلاعی ندارد.

یکی از کاربران توییتر با انجام آزمایشی کوچک موفق شده است انتخاب نژادپرستانه الگوریتم برش تصاویر را ثابت کند. در این آزمایش، از تصاویر میچ مکانل، یکی از سناتورهای سفیدپوست آمریکایی و باراک اوباما، رئیس جمهور سابق رنگین پوست این کشور استفاده شده است. الگوریتم توییتر در هر دو عکس، چهره‌ی میچ مکانل را برای پیش‌نمایش انتخاب کرده است.

همچنین، این شرکت در حال اعمال برخی تغییرات روی شبکه‌ی اجتماعی خود است تا تصاویر دقیقا به‌ همان شکلی نشان داده شوند که کاربران می‌خواهند.

پس از این ماجرا، توییتر قول داده است که استفاده از شیوه‌های مبتنی‌بر یادگیری ماشینی را تا‌حد ‌امکان کاهش دهد.

توسعه‌دهندگان این پلتفرم قصد دارند روی ابزاری تمرکز کنند که به کاربران نشان می‌دهد تصاویری که در حال اضافه‌کردن به توییت خود هستند، دقیقا به چه شکلی نمایش داده می‌شود. گفته می‌شود هم‌اکنون توییتر آزمایش قابلیت‌های جدید برای برش تصاویر و پیش‌نمایش آن‌ها را آغاز کرده است.

بیشتر بخوانید:

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.