خبرگزاری جامعه باز افغانستان

شهرداری، خادم مردم (برخی نقاط!!!) شهر…

7

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

غلام یحیی بارز، حقوق دان: تطبیق نامتوازن پروژه ها و عدم یکسان سازی خدمات از سوی شهرداری مصداق سیاست بارز یک بام و دو هوا می باشد

 

شهرداری در حقیقت نهادی است که نقش خدمات رسانی را به شهروندان همانند دیگر ادارات بر دوش دارد. اما چگونگی خدمات رسانی و موجودیت توازن در ارائه خدمات در این اداره قدری متفاوت است. شهرداری هرات اداره ای است که نامش با اصطلاح کلید دار شهر، پیوند خورده است و این در واقع پیوندی است که مسئولیت هایی را برای کلید دار شهر در چارچوب قانون به دنبال دارد. مسئولیت هایی از جمله ارایه دادن خدمات متوازن برای تمامی نواحی شهر !

اما منظور از ارایه دادن خدمات،  خدمات در چه قالبی است ؟ چارچوب خدمات مورد انتظار از شهرداری را می توان از تطبیق پروژه های زیرساختی از جمله ساخت جاده های درون شهری، پل، کانال های آب رو تا  رسیدگی به زیبایی و نظافت شهر دانست که این چارچوب بیان گر مسئولیت سنگین و کلیدی بر دوش شهرداری می باشد.

اما حقیقت این است که اسنادی که به دست خبرگزاری اُسنا رسیده است نشان می دهد که ازسال ۹۸ تا پایان امسال برای ناحیه یازدهم شهر، این اداره تنها یک پروژه را کلید زده است که روند کار آن پروژه هم به دلیل واریز نشدن بودجه تاکنون متوقف است. این در حالی است که در زمان مشابه آن برای ناحیه ششم – ۶ پروژه ارایه شده که شماری از آن ها در مرحله تطبیق بوده و شماری هم درحال کار است. این حقیقت به وضوح نشان دهنده این است که خدمات شهرداری هرات متاسفانه به طور متوازنی در شهر توزیع نشده است و برخی از بخش های شهر از خدمات بیشتر و برخی دیگر از خدمات کمتری بهره مند می شوند.

عبدالرئوف یعقوبی وکیل گذر ناحیه یازدهم شهرداری در مصاحبه با خبرنگار ما بیان کرده است که تبانی وسوء استفاده مسوولان شهرداری با برخی از وکلای گذر سبب شده تا تنها پروژه منطقه اش که دوسال آز آغاز آن می گذرد تاکنون پایان نیابد. در ادامه ی همین مصاحبه، آقای یعقوبی اضافه می کند که درحالی شهرداری دلیل متوقف کردن پروژه در ناحیه اش را نبود بودجه بیان کرده که به باور وی از سوی این اداره در زمان مشابه در ناحیه ششم شش پروژه تطبیق شده و یا درحال تطبیق شدن است. به علاوه، نعمت الله سروری وکیل گذر ناحیه ششم شهرداری، در مصاحبه با خبرنگار ما می گوید شش پروژه درناحیه اش در زمان مشابه تطبیق شده است.که وی هزینه این پروژه های بزرگ وکوچک را که شمارشان تطبیق وشماری هم درحال تطبیق است بیشتر از صد میلیون افغانی ( حدودا معادل با یک میلیون و سی هزار دلار آمریکا)می گوید.

عبدالهادی، از اعضای یک شرکت پیمان کاری در شرایطی که  مسئولان همین شرکت پیمان کاری نیز که از تمام شدن پنچاه درصدی کار پروژه ناحیه ۱۱ خبر داده اند ؛ در مصاحبه با خبرنگار ما چنین گفته است که تا کنون شهرداری به آنان هیچ پولی پرداخت نکرده است و آنان دیگر قادر نیستند تا کار این پروژه را ادامه دهند.

در ادامه به سراغ نظرات مردم هرات رفتیم. حبیب الله عبدالحمید، از ساکنان یکی از همین محله هایی که از خدمات شهرداری بهره ای نبرده اند، در مصاحبه با خبرنگار ما اذعان داشت که ساکنان این محل مسوولان شهرداری را به بی پروایی و تبعیض در قبال خود متهم کرده اند و می گویند ادامه وضعیت چالش های محیطی زیادی را برایشان به بار آورده است. آنان می افزایند، تا کنون چندین نفر از ساکنان محل در محل ساخت پروژه حادثه ترافیکی کرده و چندین نفر مجروح شده اند.

اما آیا فعالان مدنی در این مورد ساکت نشسته اند؟ مسلما خیر! به سراغ یکی از فعالان مدنی برای مصاحبه رفتیم. جواد عمید، یکی از فعالان مدنی هرات، در مصاحبه با خبرنگار ما چالش ها را تنها دراین دو ناحیه خلاصه نمی داند بلکه او که خود ساکن ناحیه اول شهرداری است، از آنچه سهل‌انگاری دراجرای پروژه ها که دلیل اش را فساد وتبانی گفته انتقاد می کند.به باور این فعال مدنی ادامه این روند سبب ازبین رفتن باور مردم نسبت به شهرداری خواهد شد.

غلام یحیی بارز که یک حقوق‌دان اهل هرات است نیز دیدگاه مشابهی دارد. این حقوق دان در مصاحبه ی خود با خبرنگار ما در مورد این موضوع ،تطبیق نامتوازن پروژه ها وعدم یکسان سازی خدمات را ازسوی شهرداری سیاست یک بام و دوهوا خوانده و آن را فساد می دانند.به باور وی ادامه این وضعیت می تواند به درج شکایت درنهاد های عدلی قضایی برعلیه این اداره نیزمنتج شود.

همان طور که پیش تر هم گفتیم، شهرداری هرات اداره ای است که نامش با اصطلاح کلید دار شهر، پیوند خورده است. پیوندی که مسوولیت هایی را برای کلید دار شهر در چارچوب قانون به دنبال دارد. مسئولیت هایی همچون ارایه خدمات متوازن برای تمامی نواحی شهر ! اما حقیقت آن است که شهرداری،  در واقع تنها خادم مردم برخی نقاط شهر است و بس!

بیشتر بخوانید:

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.